630-ULB48-X-7/30-CLS-PA Non-Stock
Manufacturer Information
Brand Name MEDACURE Name MEDACURE Mfg Item Code ULB48-X-7/30-CLS-PA
Your Price: Login for Pricing
Adding to cart… The item has been added
The ULB48-X-7/30 Versatile bed is the EXPANDABLE version in the ULB7/30 versatile bed series. Width expands from 36"-42"-48" without any tools. With an ultra low range of only 7" and a high range of 30", plus an expandable width and extendable length from 80"-88", it has everything you need in a bed frame. Whisper quiet Linak actuators and an auto contour function make the ULB48-X-7/30 the ideal bed for senior care.
  • 4 Function electric bed – hi/lo, head, foot and auto contour function
  • 8 Function hand pendant with universal symbols
  • Quick release head and foot boards
  • 8 – 3” Durable Casters: 4 Swivel and 4 Locking Casters
  • Durable reinforced rectangle tube steel frame
  • IV socket on bed corners
  • Bumper guard on head end protects walls from mars and scratches
  • Linak actuators and controls
  • Bed boards and QBar assist bars – included
  • Boards come in Mahogany, Amber Cherry and Maple
ProMed Item Code:
630-ULB48-X-7/30-CLS-PA
Manufacturer Name:
MEDACURE
Manufacturer Item Code:
ULB48-X-7/30-CLS-PA
Brand Name:
MEDACURE
Unit of Sale:
EA
Latex Free:
NO
Smart Choice:
YES
Color:
Cherry
Measurement:
7" x 30"